Müşteri odaklı, konkordato ilanı ve yasal çözümler için bize ulaşın. İLETİŞİM
Pzt - Cmt: 9:00 - 18:00
Pazar Kapalı
info@konkordatoilanet.com
7/24 İletişim

Ön Proje İşlemleri

Image

KONKORDATO ÖN PROJE İŞLEMLERŞ

Konkordato başvurusu yapmaya karar vermiş bir borçlu, İcra ve İflas Kanunu'nun 285. maddesi uyarınca bir konkordato projesi hazırlayıp asliye ticaret mahkemesine yapacağı konkordato başvuru dilekçesinin beraberinde sunmak zorundadır. 

Bu proje sayfamızın ilgili bölümünde izah edilen geçici mehil süresince görev alan geçici konkordato komiserinin de katkılarıyla değişikliğe uğrayabileceği ve kesin halini geçici mehil sonunda alacağı için, bu safhada konkordato ön projesi olarak adlandırılmaktadır. 

Konkordato ön projesinin sağlıklı finansal verilere dayanması ve gerçek hayata uygun olması çok önemlidir. Mahkemece atanan geçici konkordato komiserinin yapacağı tespitler ile borçlunun gerçek durumunun ve sunduğu projenin tutarsızlıklar içermesi halinde geçici komiserin mahkemeye sunacağı olumsuz bir rapor daha ilk 3 aylık geçici mehil safhasında borçlunun iflasına yol açabilecektir. 

 

Konkordato ön projesinin içermesi gereken bilgiler İcra ve İflas Kanunu'nun 286/1-a'da yer almaktadır. Buna göre konkordato projesi "Borçlunun borçlarını hangi oranda veya vadede ödeyeceğini, bu kapsamda alacaklıların alacaklarından hangi oranda vazgeçmiş olacaklarını, ödemelerin yapılması için borçlunun mevcut mallarını satıp satmayacağını, borçlunun faaliyetine devam edebilmesi ve alacaklılara ödemelerini yapabilmesi için gerekli malî kaynağın sermaye artırımı veya kredi temini yoluyla yahut başka bir yöntem kullanılarak sağlanacağını" izah etmek zorundadır. Bu unsurlardan herhangi birinin eksikliği halinde mahkemece bilgi ve belge eksikliği dolayısıyla geçici mehil kararı verilmeyecek ve dava reddedilecektir.

Konkordato projesi hazırlığı, konkordato sürecinin en zor kısımlarından biri olduğundan bu konuda uzman bir avukat ve mali müşavirden yardım alınması kanaatimizce çok önemlidir. Bu aşamada yapılacak bir hatanın sonradan telafisi çok güç ya da imkansız olabilir.

Uygulamadan örnek vermek gerekirse bir ticari şirketin hali hazırda kredilerini ve borçlarını ödeme gücü varken ileride düşeceği maddi zorluğu öngörmesi nedeniyle konkordato başvurusunda bulunması ve evrak eksiği nedeniyle davanın reddi, alacaklılarını harekete geçirecektir. Çünkü konkordato başvurusu ile borçlu yakında borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğunu ikrar etmektedir. Bundan haberdar olan bankalar kredilerini kat etmek için, imkanı olan alacaklılar ihtiyati haciz kararı alıp borçlunun mallarını haczetmek için harekete geçmeye başlayacaktır. Bu durumda geçici mehil alamamış borçlu ise tamamen alacaklılardan gelecek haciz ve muhafaza baskılarına açık konumda kalacaktır.  

Bu gibi zor duruma düşmemek için konkordato projesinin iyi hazırlanmış olduğundan emin olmak gerekir. 

Bağımsız Denetçi ve S.M. Mali Müşavir Serhat ÖZSOY muhasebe, finans,mali konular ve konkordato süreçlerinde firma ve kuruluşlara özel hizmet çözümleri sunmaktadır.

Cumhuriyet Mahallesi, 1986 Sokak,
No:6 Rayana 2 Residence A3 Blok Kat:8 D:50 Esenyurt-İstanbul
info@serhatozsoy.com 

© Copyright 2019 Bağımsız Denetçi ve S.M.Mali Müşavir Serhat ÖZSOY